Як хлібозаводи забезпечують людей хлібом під час блекаутів

Про це розповів Олександр Тараненко, перший віцепрезидент Всеукраїнської асоціації пекарів України, в інтерв’ю.

Багато пекарень та хлібозаводів мають статус критичних і не підлягають плановим відключенням електропостачання. Проте, аварійні відключення все ще мають місце, що викликане, зокрема, військовими діями. Коли відбуваються такі випадки, пекарні змушені переходити на дизельні генератори. Більшість з них були придбані на початку 2023 року, але такі генератори не можуть працювати безперервно протягом тривалого часу. Наприклад, один з найбільших заводів у Київській області отримав два дні роботи на генераторах, після чого вони вийшли з ладу, що призвело до кількох годин відключення.

Додатковою проблемою є висока вартість електроенергії, отриманої від генераторів, що підвищує витрати на виробництво продукції. У середньому, таке підприємство споживає 60-70 літрів пального на годину, що сягає до півторира тонни на добу. Оскільки наразі використовують арктичне пальне, яке не застигає при низьких температурах, його вартість на 8 гривень вищая за звичайне. Це також додає до витрат.

Відключення електрики не лише заважає виробничому процесу, а й може призвести до суттєвих втрат, оскільки будь-який перерв у циклі виробництва для деяких сортів хліба може стати фатальним. Якщо технологічний процес переривається, хліб, що знаходиться на стадії вирощування, може бути утилізований.

Незважаючи на труднощі, пекарі продовжують працювати та не скорочують асортимент, сподіваючись на краще. Ціни на хліб можуть зрости до 5% через зростання витрат, але для споживача це може означати незначне підвищення — лише кілька гривень. Це не стане серйозним ударом для бюджету, але покращує можливість пекарів підтримувати виробництво, зокрема для Збройних сил України.

Економічні труднощі також виявляються у логістичних проблемах: постачання сировини ускладнюється через війни. Проте виробництво борошна в Україні залишається достатнім. Наразі існують труднощі з доставкою готової продукції, особливо під час суворих морозів.

Останнім часом йдеться про ініціативу, яка передбачає наявність резервних генераторів для забезпечення безперервності роботи пекарень у випадку відключення світла. Уряд планує спростити реєстрацію газових установок для великих підприємств, проте це потребує значних інвестицій, і наразі лише одна хлібопекарня має таку установку.

Малі пекарні не завжди можуть адаптуватись до складних умов, оскільки їх продуктивність є обмеженою, в той час як великі підприємства мають забезпечити населення хлібом навіть в найскладніші часи. В умовах поганої погоди або інших криз малим виробникам простіше зупинятися, в той час як промислові заводи мусять працювати далі, аби задовольнити потреби споживачів.